Wizyta w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

W słoneczny wtorek, 14 września br. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy  w Jarocinie  udali się na wycieczkę do Śmiełowa. Podczas jazdy autokarem mieli okazję podziwiać piękne krajobrazy Szwajcarii Żerkowskiej.

W Śmiełowie, dzięki rozległej wiedzy pani Przewodnik, zapoznali się z historią pałacu i ludzi w nim przebywających. Każdy usłyszał o właścicielach Śmiełowa, którzy zmieniali się na przestrzeni lat, o znamienitych gościach do nich przybywających. Przechodząc przez pokoje pałacowe, grupa  z Jarocina, przeniosła się w epokę zaborów, walki o wolną Polskę, której wtedy nie było na mapie Europy. Poznawano wystrój wnętrz, umeblowanie, styl życia mieszkańców. Najwięcej uwagi w swej opowieści pani Przewodnik poświeciła najznakomitszemu gościowi Śmiełowskiego pałacu – Adamowi Mickiewiczowi. Każdy ze zwiedzających mógł poznać zarys jego życia, zarówno jako poety, jak i ten prywatny –  męża, ojca.  Zwiedzający obejrzeli obrazy – portrety mistrza, jak i ilustracje dzieł poety,  popiersia, wiele wydań w różnych formach i przekładach na języki obce utworów wieszcza. Po zwiedzaniu komnat był czas na spacer do pałacowego parku, gdzie uczestnicy Domu zawitali do ,,Ogródka Zosi”, zasiedli pod dębem przy pomniku Mickiewicza i przeszli malowniczymi ścieżkami. Po uczcie dla ducha, był też czas na ucztę dla ciała tj. puszysty sernik z bitą śmietaną i lodami oraz aromatyczną kawę. 

Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z dzisiejszego wyjazdu, a wspomnienia  będą umilać licznie wykonane fotografie z urokliwego Śmiełowa.